Меню
Профил
Език

Категории

Полезни съвети

Материали за нанизване и плетене

 

Вече се намират всякакви нови материали за хората, които се занимават с бижута, затова експериментирайте и намерете кордата, която предпочитате. Търсете материали, които са устойчиви.

 

Тел за низане за мъниста – състои се от много фини усукани нишки или вплетени такива, които са покрити с гладко синтетично покритие. Нишките биват няколко диаметъра, в зависимост от марката и варират между 0.25 мм (най- тънката) до 0.46 мм (най- дебелата). Повечето са съставени от 3 нишки (подходяща за начинаещи), 7, 19, 21 или 49. тази с 49 нишки е ней- висок клас и е най- скъпата. Има също и тел, съставена изцяло от сребърни нишки с проба 925, която препоръчваме да използвате за най-специалните си дизайни.

Бижутерийна корда – кордата за мъниста само на пръв поглед изглежда като обикновената рибарска корда. Тя се изработва от разнообразни материали, но найлонът е най-използван, тъй като е едновременно здрав и еластичен. Размерът на кордата е обозначен с числа или букви – колкото по-малко е числото или буквата, толкова по- тънка е кордата. Кордата често е предпочитана за плетене на дизайни от кристали Сваровски, както и за създаване на нежни и ефирни "невидими" огърлици.

Нишки за дребни мъниста – това е най-качественият материал за низане и плетене с мъниста зрънца. Тя е здрава, не се разнищва и не се разтяга. Обработена е специално да не се уврежда от влага, вода, слънце и други атмосферни влияния. Ярки представители на тозип нишки са WildFire и DandyLine.  Тези нишки също са подходящи за опъване на основа на стан за тъкане с мъниста. Никога не нанизвайте мъниста на монофиламентна нишка, защото тя става трошлива с времето.

Копринена нишка - перлите обикновено се нанизват на копринена нишка, която е изключително щадяща за  блясъка и гланца на естественив седеф. Често между перлите се правят възли, които ги предпазват от нараняване при удрянето им една в друга, докато носим съответната огърлица. Препоръчително е също приеди да сложим закопчалката, да подсилим връзката с малко френска тел, която защитава копринената нишка от протриване от металната закопчалка. Перлите Сваровски, които представляват висококачествен кристал покрит с  оцветен седефен прах могат да бъдат низани на бижутерийна тел или корда.

Гъвкава тел – се използва за изработването на закопчалки, висулки и много декоративни елементи. За направата на бижута, основните размери са от 16 до 28 G. Предлага се в различни цветове и с различни покрития, което разшитява спектъра и на приложение. При работа с тази тел е задължително да се използват клещи с найлонови предпазители на челюстите, така че телта да не се охлузи или обели. Тя е подходяща за работа с гизмо за усукване, уред за моделиране и писане с тел, уред за оформяне на пръстени или уред за усукване на тел. Тази тел може да бъде с кръгъл, полукръгъл или с правоъгълен профил, което ще придаде още повече чар на дизайните ви.

Мемори тел – спирална стоманена тел, която понякога бива посребрена или позлатена. Има я в няколко размера и може да се използва с лекота за изработването на навити гривни, гердани и пръстени. Тази тел е подходяща за изработка на различни декоративни орнаменти за чаши, шишета и лампи.

Нишки за низане и тъкане – използва се основно за техники за ръчно плетене, но могат да се ползват и за тъкане със стан при вече опъната основа от друга нишка. Често са направени от найлон. Nymo е най- разпространеният вид. Nymo е в размери О, В и D, от най- тънкия до най- дебелия размер. Тези нишки имат нужда от специална подготовка преди да се използват, за да се предпазят от протриване, разнищване и заплитане.

Игли за нанизване – изглеждат като иглите за шиене, но обикновено са гъвкави, което олеснява подпъхването им в различни посоки според формата на дизайна. Най- използваните размери са 10 и 13.

Разплитане на възли

За да можете да отстранявате възли от найлоновата нишка или корда, винаги трябва да имате две игли за шиене в комплекта за низане на мъниста. Прекарайте едната игла през центъра на възела и забодете с другата. Размърдайте двете игли поотделно и ще можете да разплетете възела за секунди.

Мостри за левичари

Ако си служите с лявата ръка, спрете да се борите с мострите, които са изработени за десничари. Вместо да държите мострата срещу огледалото, я занесете на място където могат да я копират върху прозрачен материал за огледален образ на оригинала, така е много по- лесно за левичарите. Прозрачният материал може също така да бъде фотокопиран, в случай че предпочитате мострата принтирана на хартия.

Модифициране на плетката Ndbele

Вземете четири мъниста вместо две, след което започнете плоска или цилиндрична плетка Ndbele и така ще завършите плетката за наполовина по- кратко време. Прикрепете всеки ред към мънистото долу на предишния ред, както нормално бихте постъпили в плетка Ndbele.

Поправяне на грешки

Обикновено използвам клещи за затваряне на стопери, за да отделя мънистото в повече в плетката ми в случаите, когато сгреша бройката или взема допълнително мънисто. Открих, че с плоските клещи чупя мънистата, но режа и нишката. Сега, когато използвам специалните клещи за затваряне на стопери, единствено мънистата се чупят.


Предпазване от заплитане

Използвам нишка WildFire и игла #12 за почти всичките си модели. За да предпазя края на нишката от заплитане и усукване около работната нишка завързвам отгоре възел. Възелът няма да се промъкне през иглата, но минава през мъниста зрънца  дори и размер 15 (1мм) лесно два или три пъти.

Най-продавани

Продукти на







   

Куриерски услуги

Изберете най-удобната за вас фирма, с която да пътуват вашите пратки.