Колело на процесните цветове (CMYK)
То се използва най-вече от фотографите и печатарите. При него за основни цветове се приемат синьозелено (циан), пурпурно (маджента) и жълто. В комбинацията с черно се получават всички останали печатни цветове.
RGB колелото или още червено-зелено-син цветови модел
Има разлика между смесването на светлината и смесването на бои или пигменти. При смесването на светлината, учените използват RGB колелото, където основните цветове са червен, зелен и син, а смесването им създава бяла светлина. Това колело се използва в компютърната графика и телевизията.
Дървото на цветовете
Тази схема е дело на учения Мунсел. Той използва следните 5 основни цвята: червено, жълто, зелено, синьо и виолетово. За негови вторични цветове се смятат “послеобразите”, които виждаме ако се вгледаме продължително в даден цвят, а след това си отместим погледа върху бяла повърхност.
Система на естествените цветове
Тази схема е създадена от немския психолог Харинг, според който към трите основни цвята трябва да се добави четвърти - жълтото. Само така може да се произведат иначе трудните за формиране тюркоаз, лилаво, оранжево и лайм. Системата на естествените цветове се различава по това, че е базирана на човешките възприятия, а не на физичните свойства на цветовете.
А според някои учени, човешкото око има способността да различи 10 милиона цвята, на базата на това колко светъл или тъмен е цветът и какво е количеството светлина. Различаваме обаче едва няколко ОСНОВНИ ВИДОВЕ ЦВЕТОВЕ.