Меню
Профил
Език

Категории

Различните видове мъниста

Материалът, от който е изработено мънистото е от голямо значение за това как ще изглежда цвета му. Повърхността на различните мъниста пречупва по различен начин светлината, от където идва и основната разлика. Ако повърхността е матова, то тя ще поглъща светлината и цветът ще изглежда по-тъмен. Докато  лъскавите повърхности отразяват светлината, и по този начин изглеждат по-светли.  Затова е от значение да  вземете предвид повърхността на мънистата преди да ги съчетаете в бижута.

Прозрачни (зелено, лилаво) и непрозрачни (синьо, лилаво) мъниста

Добре е преди да пристъпите към изработването на бижуто, да нанижете няколко мъниста от тези с които мислите да работите, за да видите дали си подхождат.

Освен това е препоръчително да се убедите в трайността на цветното покритие на мънистата. Има покрития, които лесно избледняват. Затова е добре да пробвате дали яркостта им се променя преди да ги включите в свой проект. Най-добрия начин да проверите това е да оставите мънистата на някой прозорец, на пряка слънчева светлина за известно време или да напръскате едно мънисто с ацетон.

Има няколко основни разновидности на мънистата: матови, прозрачни, полупрозрачни и такива с вътрешен контур.

Прозрачните пропускат светлината през себе си и затова цветовете им са бледи. Използвани в направата на бижута, те лесно се сливат с цвета на кожата. Изглеждат нежни и са подходящи ако не искате да се набивате на очи.

Прозрачно розово мънисто

Полупрозрачните мъниста също пропускат светлина, но тя не минава напълно през тях. Затова често са наричани „замъглени”.

Полупрозрачно розово мънисто

Непрозрачните мъниста не пропускат никаква светлина. Затова техните цветове изглеждат по-наситени и дръзки.

Непрозрачно лилаво мънисто

Мънистата с вътрешен цветен кант са доста ярки и нетрадиционни. По тази причина се препоръчва по-умерената им употреба. Най-разпространени са мънистата със сребърен или златен кант. Те придават допълнителен блясък на мънистото, а златистото придава топлина на цветовете.

Прозрачни златисти мъниста със синьо-зелен кант; прозрачни безцветни мъниста с розов кант; кехлибарени мъниста със сив кант; прозрачни безцветни мъниста със златен кант; сини мъниста с цикламен кант

Съществуват и други допълнителни покрития на повърхността на мънистата: матирани, лустро, сатен, АВ и метален отблясък.

Белите непрозрачни мъниста с покритие от лустро наподобяват перли, а пъстрите мъниста с това покритие се наричат Цейлонски перли. В дясно са мънистата със специално златисто лустро, което блести, когато светлината попадне върху него под определен ъгъл.

Прозрачни и непрозрачни мъниста с покритие Аурора Бореалис (прозрачен блестящ слой в цветовете на дъгата)

Матово покритие, сатенено покритие, полупрозрачни матови мъниста със златен кант, полупрозрачни матови мъниста

Метализирани покрития: бронзов металик, златен металик с ефект АБ, сребро, бронз

 

Освен повърхността на мънистото от основно значение са формата, размера му и основата върху която ще го нанижете.

Преди да започнете работа върху даден дизайн трябва да сте на ясно какъв точно ефект искате да постигнете, и според това да съобразите какви материали ще са ви нужни.

Големината на мънистата е един от най-важните фактори, определящи дизайна на вашето бижу. Най-разпространените размери варират от номер 6 до 15 (колко по-голяма е цифрата, толкова по-малък е размера). Малките размери мъниста придават на бижуто нежен и изтънчен привкус. Но разбира се не е задължително да се съобразявате с това, просто използвайте въображението си. То е единственото нещо, което има значение.

Микс от мъниста в една цветова гама, но с различни форми и размери

 

Разбира се, освен едноцветните мъниста съществуват и много други видове изработени от природни материали. Такива са например мънистата от полускъпоценни камъни, Венецианското стъкло, както и  стъклени мънистата тип „лампуърк”. Специфичното при тези видове е че те са многоцветни и в повечето случаи са с неправилни форми.

Фолирано мънисто от венецианско стъкло

Стъклено мънисто лампуърк (техника за производство на мъниста чрез изтегляне на стълена нишка с помощта на газова горелка)

Тюркоаз

Черупка от мида халиотис

  Кост

  Дърво

При изработката на бижута от мъниста, за да се постигне завършен вид на изделието  е много важно не само мънистата, но и останалите компоненти да бъдат съчетани подходящо. За тази цел трябва да съобразите цвета и материала на мънистата си с този на ДРУГИТЕ АКСЕСОАРИ, които планирате да използвате в модела.